Bańska Niżna

Bańska Niżna – podstawowe informacje

Województwo małopolskie, przede wszystkim Podhale, to południowa część Polski. Uznaje się ją za jedną z najpiękniejszych oraz atrakcyjnych pod względem turystycznym. Na uwagę osób chcących wypocząć w górach zasługuje między innymi nieduża wieś Bańska Niżna. Zlokalizowana w powiecie nowotarskim, tuż obok popularnych Szaflar. Co warto wiedzieć na jej temat?

Kilka słów o Bańskiej Niżnej

Od początku XXI wieku wieś Bańska Niżna ogrzewa się w nietypowy sposób. Wykorzystuje się do tego Ciepłownię Geotermalną w Bańskiej Niżnej. Energię która wykorzystywana jest do tych celów czerpie ze znajdujących się na terenie wsi wód geotermalnych. To nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w 2001 roku, jednakże historia wsi jest zdecydowanie dłuższa. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z początku XVI wieku. Bańska Niżna jest miejscowością, w której niezależnie od pory roku pojawiają się turyści. Mają oni wiele możliwości spędzenia czasu, a to dlatego że tereny otaczające wieś skłaniają do odbywania wycieczek pieszych i rowerowych. Na terenie Bańskiej znajdują się interesujące obiekty, są to Starą Kuźnię, kapliczkę „Pod lipą”, czy kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Wody geotermalne to bardzo ważna atrakcja wsi. W miejscowości wybudowano baseny, w których wykorzystuje się wspomniane wody. Ze względu na fakt, że Bańska Niżna jest chętnie odwiedzana przez turystów cały czas rozwija się jej infrastruktura turystyczna. Pojawiają się nowe obiekty noclegowe, a także punkty gastronomiczne.